Изминалата седмица бе една от най-тежките за българските участници в световната надпревара за най-добър портфолио мениджър. Средната загуба на доходност достигна 11.83%, като най-голям дял в тази стойност има лидерът Александър Николов. Александър загуби 168.69% и отстъпи водачеството си в световната ранглиста, като вече дори не фигурира сред първите десет. Така за момента България загуби представителството си сред елита в състезанието, но до края остават цели осем месеца, в които завръщането в челната десетка на някой наш участник не е изключено. В момента първо място заема португалецът Хорхе Мануел Геривас с постигнати 158.82% върху първоначалната си инвестиция. На втора позиция е участникът от датската лига Ханки Гуо със 147.81%, а трети по успеваемост е унгарецът Тамаш Цайнер със 131.14%.
Александър Николов все още е лидер в Българската лига с доходност от 48.52%. Пазарите не оправдаха очакванията му за засилване на долара спрямо британския паунд и тежката позиция, заета в двойката GBPUSD продължава да намаля постигнатата от него печалба от началото на състезанието. Според Александър наближава момент за корекция в бурното поскъпване на GBPJPY, което в по-голяма степен да се отрази на паунд/долар, поради стабилната позиция в момента на щатския долар срещу японската йена.
Второто място вече е притежание на Боян Василев, който е ориентиран предимно към търговия със CFD върху акции. През изминалата седмица той добави 5.24% към портфейла си и достигна 35.11%. Боян е започнал да търгува на с акции на чуждестранни компании през 2002 година и е привърженик изцяло на фундаменталния анализ на фондовите пазари. В момента според него генералната тенденция остава стабилно възходяща, като текущата неяснота относно лихвената политика на централните банки в Европа и САЩ допълнително допринася за това. Интересни сектори на щатския пазар за него са експортно ориентираните компании и тези произвеждащи високотехнологични продукти, като слабия долар продължава да дава добър стимул за продължаване на техния ръст. В Европа фокусът му е насочен към банковия сектор, където според него все още има добър потенциал за покачване.