Възход и падение в World Top Investor

2009-07-27 17:42

Българските участници в челната десетка на World Top Investor продължават уверено и стабилно да трупат доходност по портфейлите си. Александър Николов завърши отново на шеста позиция като добави нови 15% до 96.11%. Съотношението на печеливши към губещи сделки за седмицата при Александър е 7:1, като продължава търговия с основните валутни двойки. През тази седмица при EURUSD той очаква тест на ключовата съпротива на 1.4300, като задържане над нивото може да отвори пътя за атака на психологическата съпротива на 1.5000, а неуспех би довел до завръщане към долната граница на утвърдения рейндж на 1.3700. Христо Гривнев също завърши седмицата с покачване на доходността по портфейла си с близо 10% до 82.81%. Така той запази седмата си позиция в генералното класиране и второто място в българската лига.

 

Не толкова спокойно бе развитието в челната тройка на световната класация. Мариуш Ганзар от Полша достигна 530.67% към края на петък като направи невероятен ръст от над 150% и завърши седмицата с убедителна преднина пред втория и третия участник. Подобен ръст обикновено е свързан с огромен риск и експозиция в портфейла, които не са добра стратегия в динамични пазари, като тези от изминалата седмица. Въпреки това лидерската позиция на Мариуш изглежда все по-непоклатима. Основният му конкурент - Ищван Караджич от Унгария явно също бе поел прекомерен риск и слизането му от втора позиция до осма е красноречива илюстрация за това, какво може да се случи при липса на контрол. Така втора и трета позиция към края на седмицата заемат Георги Барнабаш със 191.07% и Павел Блачлински със 164.63%.

 

Световните финансови пазари трябва да се изправят пред поредния тест за стабилността на наблюдавания ръст през последните три месеца. След преминаване на основната част от корпоративните резултати за щатските компании фокусът на вниманието е насочен към предварителните резултати за ръста на БВП през втората четвърт на годината. Прогнозите са доста оптимистични и засега отличните резултати за дейността на компаниите в страната са в подкрепа на подобни очаквания. Въпреки това негово величество потребителят има крайната дума, като над 2/3 от БВП се формира от потреблението в САЩ. Евентуални оптимистични резултати биха дали допълнителна сила на ръста на борсите, стоките и суровините, а щатският долар ще понесе тежък удар като сигурно убежище в условията на засилен апетит към риск. От друга страна едно разочарование може да обърне посоката и да върне пазарите в тримесечния рейнжд.

 

 

 

 

Open an account

Compete with the traders and investors from all over the World, to gain the ultimate recognition as World TopInvestor.

Join now